سامانه مرکزی آزمون‌ها و دوره‌های مجازی

مرور سریع: درمان آکنه

آکنه ولگاریس یکی از شایع‌ترین بیماری مزمن پوستی است که بیشتر در نوجوانان و جوانان دیده می‌شود. عوارض احتمالی آکنه، مانند زخم و تغییر رنگ پوست و اعتماد به نفس پایین، ممکن است بسیار قابل توجه باشد.

ضایعات معمولی آکنه شامل: فولیکول‌های پیلوسباسه و فرآیندهای مرتبط با تولید سبوم و التهاب پوست است.

بر اساس تعداد و نوع ضایعات پوستی، آکنه ممکن است به صورت خفیف، متوسط ​​یا شدید طبقه بندی شود. عوامل و فرمولاسیون های درمانی متعددی در دسترس است، که هر عامل ناحیه خاصی را در پاتوژنز آکنه هدف قرار می‌دهد.

انتخاب روش درمان بر اساس شدت بیماری، ترجیح بیمار و تحمل اوست. رتینوئیدهای موضعی برای آکنه با هر شدت و برای درمان نگهدارنده تجویز می‌شوند.

آنتی بیوتیک های سیستمیک و موضعی باید فقط در ترکیب با بنزوئیل پراکسید و رتینوئیدها و حداکثر به مدت 12 هفته استفاده شود. ایزوترتینوئین برای آکنه‌های شدید و غیرقابل کنترل استفاده می‌شود. به دلیل خطر تراتوژنیک، قبل از شروع درمان با ایزوترتینوئین، باید عوارض آن را در نظر داشت.

شواهد محدودی برای تاثیر راهکارهای فیزیکی (مانند لیزر درمانی، نور درمانی ، لایه برداری شیمیایی) و درمان‌های مکمل (به عنوان مثال سم تصفیه شده زنبور عسل، رژیم غذایی با قند پایین، روغن درخت چای) وجود دارد. بنابراین به مطالعات بیشتر نیاز است.

 

توصیه های کاربردی کلیدی (مبتنی بر شواهد)

- رتینوئیدهای موضعی باید به عنوان مونوتراپی برای آکنه خفیف کومودونال و در ترکیب با سایر داروهای موضعی یا خوراکی برای التهاب متوسط تا شدید استفاده شوند. (B)
- پس از دستیابی به اهداف درمانی و قطع داروهای خوراکی، رتینوئیدهای موضعی باید برای درمان نگهدارنده استفاده شوند. (C)
- آنتی‌بیوتیک‌های سیستمیک باید برای درمان آکنه التهابی متوسط تا شدید استفاده شود. (B)
- ایزوترتینوئین خوراکی باید برای درمان آکنه ندولی شدید یا آکنه مقاوم در بزرگسالان و نوجوانان استفاده شود. (B)
- برای این گروه از خانم‌ها می‌توان درمان با قرص‌های ضد بارداری ترکیبی را مدنظر قرار داد: خانم‌هایی که به درمان‌ واکنش مناسب نشان نمی‌دهند یا درمان را تحمل نمی‌کنند. همینطور در افرادی که بین بروز آکنه و قاعدگی ارتباط وجود دارد. یا در افرادی که دارای علائم و نشانه‌های هایپرآندروژنیسم (آکنه، هیرسوتیسم، الیگومنوره) هستند. (A)

 

منابع:

Acne Vulgaris: Diagnosis and Treatment
LINDA K. OGÉ, MD; ALAN BROUSSARD, MD; and MARILYN D. MARSHALL, MD, Louisiana State University Health Sciences Center - University Hospital and Clinics, Lafayette, Louisiana
Am Fam Physician. 2019 Oct 15;100(8):475-484.

تگ ها: آکنه درمان آکنه پوست بیماری پوستی جوش
اشتراک‌گذاری:
۹۸۰۴

نظرات (۳)

نظر بدهید
محمد ملک ثابت ۱۴۰۰/۱۰/۲۴ ۲۰:۰۱

درود. درمورد داروهای بازار وتجویز نسخه ونوع ش توضیح بیشت نیازه باتوجه باینکه شرکت‌های جدید ترکیب های مختلف و جدید ارایه میدن


حجت جنتی راد ۱۴۰۰/۱۰/۰۲ ۰۹:۰۷

بسیار خوب. مختصر و مفید


محمدتقی لطفی ۱۴۰۰/۰۸/۲۷ ۰۸:۳۸

سلام،بسیار عالی،خلاصهء مفیدی ارائه شد